Praktické informace

 

Zde naleznete nezbytné a praktické informace o zemi, jazyku, měně a cenách
a také něco málo k bezpečnosti Vašeho pobytu.

Podnebi

Podnebí je vnitrozemské, podobné tomu našemu, ale protože Rumunsko leží více na jih, průměrná teplota je tam vyšší.

Státní zřízení, počet obyvatel a správní členění

 

Rumunsko je republika s více než 22 miliony obyvatel, která se administrativně dělí do jednotlivých žup.

 Hlavním městem je téměř dvoumilionová Bukurešť.

Jazyk

 

Úředním jazykem je rumunština, která vychází z rodiny románských jazyků a je blízká např. italštině nebo francouzštině. Těmito dvěma jazyky je se lze často domluvit. Mladší generace je obvykle schopna komunikovat anglicky nebo německy. Platí známé pravidlo, že ve městě se spíše domluvíte cizím jazykem než na vesnici. Jazyková vybavenost obyvatelstva je čím dál lepší, ale i tak je v Rumunsku více lidí, kteří se nedomluví jinak než svojí mateřštinou. Zajímavou vlastností rumunštiny je, že člen určitý je příponou za slovem (například -ul, -a) kdežto člen neurčitý je ve formě předložky.


buna ziua dobrý den
cum ajungem la gara jak se dostaneme na nádraží
caut hledám
va ruga prosit
 deschide otevřít
cheie klíč
frumos krásný
interesant zajímavý
munte hora
muntos hornatý
vreme počasí
vint vítr
drum bum šťastnou cestu
repede rychle
strada ulice
biserica kostel
manastire klášter
sunt ceh jsem Čech
student, studenta student(ka)
domnul pán
domna paní
domnisoara slečna
imi place Romania Rumunsko se mi líbí
multumesc děkuji
la revedere nashledanou

Měna

 

Místním platidlem je tzv. „nové leu“. Kurz k české koruně se pohybuje kolem 6 Kč za 1 leu. Na kurzovním lístku najdete tuto měnu označenou RON. V minulosti byla natolik zasažená inflací, že se turista po výměně peněz stal hned milionářem. Před pár lety došlo v Rumunsku k reformě a výsledkem bylo škrtnutí třech nul. Z dob minulých se v oběhu dochovalo mnoho bankovek, kterými se běžně platí. Zapotřebí je pomyslně škrtnout „přebytečné“ nuly a z 50 000 leu se rázem stane 50. Doporučuji však nepřijímat tyto staré bankovky, protože většina obchodníků je odmítá a snadno tak mohou vznikat nepříjemnosti.

Nejlepším řešením je vyměnit peníze na místě, ačkoliv rumunskou měnu můžete sehnat v několika peněžních institucích i u nás. Doporučuji přivést si s sebou eura a ty pak vyměnit v některé z rumunských bank. Vyhněte se raději vekslákům, abyste nenaletěli, stejně jako výměně peněz na hraničních přechodech, na nádražích a podobně, kde budou nabízet obvykle velice nevýhodný kurz.

Zvláštní vám může připadat igelitový charakter rumunských peněz. Rumuni si peněz neváží a dříve jste mohli dostat papírové peníze tak uválené z kapes, že skoro nešlo poznat co je to za hodnotu. Plastové by měly mít větší výdrž.

Ceny

 

Ceny jsou v porovnání s ČR mírně až výrazně nižší s ohledem na destinaci a úroveň poskytovaných produktů a služeb. Ačkoliv se úroveň služeb zvyšuje, věnujte pozornost poměru cena/kvalita. Například za běžnou pizzu zaplatíte v přímořských letoviskách částku výrazně pod sto korun, avšak její kvalita a chuť nemusí vždy odpovídat vašim představám. Nicméně i u moře si můžete dopřávat bez neustálého přemýšlení nad peněženkou. Výrazně levněji než u nás vyjde také ovoce a zelenina. Ceny za cestování vlakem, autobusem nebo MHD jsou také nižší než u nás, avšak chcete-li cestovat levně, vyhněte se moderním mikrobusům zahraničních značek, které provozují soukromí dopravci a jezdí za výrazně vyšší ceny.

Bezpečnost

 

Rumunsko je bezpečná země. Jak mi řekl jeden Rumun, „zmlátí vás, oberou, ale nezabijou“. Ale teď vážně. Nejčastější neřestí je krádež. Kriminalita tohoto typu, která zahrnuje také kapesní zloděje, je způsobená nízkou životní úrovní obyvatelstva. Není se čemu divit. Také velká nezaměstnanost je dalším důvodem, proč vás mohou v Rumunsku častěji než u nás okrást. Ale vše samozřejmě záleží na dané lokalitě a na vás, jakou dáte sami příležitost zlodějům.

Lidé z vesnic jsou pohostinní, upřímní a milí a spíše člověku pomohou, než aby na něj vymýšleli všelijaké nástrahy nebo se ho nějak pokoušeli oklamat.Ve městech si dávejte pozor na dětské bandy nebo různé zlodějíčky, které se tu a tam mohou vyskytnout. Často se setkáte s žebráky, ale když se budete podle běžných zásad držet na pozoru, proběhne vaše návštěva téhle zajímavé země hladce. Hlavní zásadou je, nedávat moc najevo solventnost a hlídat si své osobní věci. Jak často s nadsázkou říkám, největší nebezpečí okradení vám při cestě z Prahy do Rumunska hrozí na Florenci nebo na Hlavním nádraží.

Neslyšel jsem ještě o případu, kdy by byl český turista přepaden a oloupen. Pamětníci komunistických časů Vám možná vylíčí své děsivé představy o cikánské zemi, z níž není návratu, kde vás okradou o všechno, co budete mít u sebe a ještě připojí vzpomínky známých, i zkušenosti své. Ale co bylo za Causesca již patří minulosti.

Dnešní Rumunsko už není zaostalou komunistickou zemí, kde lidé „nemají co do úst“.

Obchůdky i v těch nejzapadlejších končinách naleznete dobře zásobené. Kromě pečiva, různých sušenek, oplatek a čokolád naleznete také fůru věcí pro domácnost až po nezbytnou Coca Colu a žvýkačky wrigley spermint.

Jisté nebezpečí může existovat v dunajské deltě, která se nachází u hranic s Moldávií. Jde o riziko ptačí chřipky, jejíž hrozbu všichni známe a není třeba zmiňovat zásady, kterými by se měl turista řídit. Pro nejaktuálnější rizika a varování pro cesty do Rumunska je nejlepší nahlédnout na stránky ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz

Rumunské leu (nahrál: admin)
Rumunské leu
 
Rumunské leu (nahrál: admin)
Rumunské leu